کتاب «بانویی از زاگرس» با حضور پوران درخشنده رونمایی شد

مراسم رونمایی از کتاب «بانویی از زاگرس» که به سینمای پوران درخشنده با تکیه بر سیمای کم‌توانی بر پرده نقره‌ای اشاره دارد، در تالار آینه هتل عباسی اصفهان برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره کودک، پوران درخشنده در ابتدای مراسم اشاره داشت: چاپ چنین کتاب هایی که نوع نگاه هر فیلمسازی را معرفی می‌کند باعث می‌شود تا علاقمندان به سینما با سبک فیلمسازی هر هنرمند آشنا شوند.وی ادامه داد: این کتاب‌ها نشان می‌دهد  یک نگاه عاشق می‌تواند در زندگی به انسان ارزش و انرژی مثبت بدهد.

سازنده فیلم «بچه‌های ابدی‌« با طرح این سوال که چه نیازی است با نگاه‌های فیلمسازان آشنا شویم، افزود: برای مثال فردی مثل ابراهیم فروزش را اگر در نظر بگیریم خواهیم دید که نگاهی که او به سینمای کودک داشته نگاهی عمیق و متفاوت بوده، اما آیا تاکنون کسی از این نگاه  مطلع بوده یا کسی به دنبال بررسی آن رفته است؟ ما برای ساخت فیلم کودک باید شخصیت فروزش را بشناسیم و  با ایشان آشنا شویم تا بتوانیم نگاه را به سینمای کودکمان ترمیم کنیم.

این نویسنده و کارگردان سینمای کشور ادامه داد: امروز روزگاری است  که سینمای کودک حال مناسبی ندارد پس باید فیلم های فروزش دوباره نمایش داده شود و بررسی مجدد شود. به عقیده من تلویزیون وظیفه دارد چنین نگاه‌هایی را نشان دهد و باید در رابطه با بهبود شرایط سینمای کودک گام بردارد.

درخشنده با اشاره به موضوع کتابش تصریح کرد: فیلم‌هایی که در خصوص معلولان ساخته می‌شود فقط معلولیت نیست ما باید بفهمیم که بسیاری از ما که فکر می‌کنیم معلول نیستیم گاهی نگاه درستی به اطراف نداریم برای مثال اصلا نمی‌توانیم توانایی‌های فرزند خود را درک کنیم و زمانی که یک معلم متوجه توانایی فرزندمان می شود ناگهان متوجه می‌شویم که اصلا دقیق نبوده‌ایم.

وی تاکید کرد: فیلمسازی برای کودکان ویژگی‌های خاص خود را دارد و حتما قبل از ساخت فیلم برای کودک باید پژوهش در مورد موضوعی که قرار است در رابطه با آن فیلمی ساخته شود کامل باشد برای مثال هنگامی که من می‌خواهم سوژه‌های خود را برای یک فیلم بررسی کنم ابتدا پژوهشی کامل در خصوص آن موضوع به عمل می‌آورم تا به این نتیجه برسم که می‌توانم سمت ساخت چنین فیلمی بروم یا خیر.

در ادامه این نشست نویسنده کتاب «بانویی از زاگرس» گفت: من به این دلیل به سراغ معلولیت و سینما رفتم که فکر می‌کردم جایگاه این موضوع در سینمای ما مغفول مانده است به همین دلیل چنین کتابی را برای چاپ آماده کردم . فصل اول درباره معلولیت و سینما، فصل دوم موضوع معلولیت و سینمای ایران را بررسی کردم ، در فصل سوم سینمای پوران درخشنده به دلیل اهمیت نگاهش به این موضوع را مورد بررسی قرار دادم.

مزدا مراد عباسی با بیان اینکه فیلم های پوران درخشنده آوای پنهان زندگی است، اظهار کرد: پوران درخشنده برای ساخت فیلم‌هایش از بطن زندگی و جامعه موضوع استخراج می‌کند و زندگی قشری از جامعه را به روی پرده می‌آورد  که نگاه ویژه‌ای در جامعه به آن نمی‌شود. به همین دلیل است که اولین فیلم تاریخ سینمای ایران در خصوص معلولان متعلق به ایشان است.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان (somita)

    خانم درخشنده بهتون تبریک میگم و بعنوان یه زن ایرانی ازتون تشکر کرده وبهتون افتخار میکنم به وجود زنانی چون شما,و ممنون از بینش ژرف نگرانتون که به این مسائل که در جامعه مان کم نیستند توجه دارید .به خاطر وجودتون اینکه هستید ازتون ممنون و سپاسگزارم
    در پناه حق

logo