پوران درخشنده: بالا‌تر از مسأله «ویژه خواری» مبحث توجه به فرهنگ‌سازی است

«ویژه‌خواری» در سینما از شایعه تا واقعیت / روزنامه ایران – آزاده مختاری

پوران درخشنده که فیلم‌هایی چون (هیس!دخترها فریاد نمی‌زنند، شمعی در باد، پرنده کوچک خوشبختی، بچه‌های ابدی و...) را کارگردانی کرده و بعضاً تهیه کنندگی آن‌ها را نیز بر عهده داشته است با بیان این‌که نمی‌دانم در این مدت به فردی سهمی و رانت تعلق گرفته است یا نه و من تا وقتی عملکرد افراد را نبینم نمی‌توانم بگویم چیزی از بین رفته است یا نه گفت: «صحبت‌ها این‌گونه است که دیگر رانت خواری و ویژه خواری نباشد و اگر قرار است بودجه‌ای به فیلمی تعلق بگیرد این امکانات زیر نظر اعضای یک شورا صورت گیرد، امید که این‌گونه باشد.

به هرحال اگر قرار است به طرحی بودجه‌ای تعلق گیرد، باید دید این طرح‌ها چه نوع طرح‌هایی هستند و مهم نباشد که طرح متعلق به چه نامی است، ارزش طرح مدنظر قرار گیرد و این‌که پرداختن به آن‌ها تا چه میزان می‌تواند برای جامعه مهم باشد و اگر ساخته نشود دچار یکسری غفلت خواهیم بود. واقعیت این است که ما هر نوع امتیازی به هر طرحی می‌دهیم بیشتر از همه باید به این فکر کنیم که این اثر تا چه میزان به درد مردم می‌خورد، یعنی همه چیز در رابطه با مردم تعریف می‌شود. بالا‌تر از مسأله رانت خواری و ویژه خواری مبحث توجه به فرهنگ‌سازی است. وقتی فرهنگ‌سازی از اصول مجریان باشد در سطح مجلس به حتم بودجه مناسب تعیین شده و بدرستی هم شرایط تولید وساخت‌ها مهیا می‌شود. باید دید خود کسانی که اساساً به فرهنگ و تأمین مخارج فرهنگی توجه ندارند مردم و کشورشان را چقدر دوست دارند زیرا توجه به فرهنگ‌سازی میزان علاقه به کشور را نشان می‌دهد، فرهنگ‌سازی که می‌کنیم به تفکر مردم کمک کرده‌ایم وقتی مردم خوب فکر کنند، خلاقیت رشد می‌کند و جامعه روز به روز بهتر خواهد شد.»

درخشنده با تأکید براینکه به حقیقت نمی‌داند که هنوز رانت خواری و ویژه خواری وجود دارد یا ندارد ادامه داد: «باید منتظر عملکرد آدم‌ها باشیم، البته دیگر نمی‌توانیم فقط منتظر باشیم چون زمان را از دست می‌دهیم. همه چیز باید شفاف و روشن باشد.

‌از دولت گذشته بودجه نبود، الان هم که دیگر متوقف شده است و اما معضل نبود «بودجه» را تنها سازمان سینمایی قادر به حل کردن نیست. اصلاً سازمان سینمایی مگر چقدر بودجه دارد، بودجه آنچنانی وجود ندارد. مجلس باید در این مورد کمک کند. بودجه‌ای که مجلس تعیین کرده است کافی نیست. هنوز بحث فرهنگ جدی گرفته نشده است. کار فرهنگی کردن با ساخت فیلم و ابزار سینما در فرهنگ‌سازی خیلی اثر‌گذار است.

و اما این فرهنگ‌سازی نیاز به افکاری روشن بین و آینده نگر دارد، درطول سالیان در سینمای ما افرادی حضور داشته‌اند که انگار دلشان برای سینما نمی‌سوزد، آن‌ها از نگاه من هستند تا سود خود را داشته باشند، نه آثار شاخص و درخشان ارائه ‌دهند و نه به بهبود سینما کمک می‌کنند ولی حال چرا تحت حمایت بوده‌اند نمی‌دانم. به نظر می‌رسد جملاتی که معاونت سینمایی کنونی بیان می‌کند راه بهبود و رفع مشکلات سینمای ایران را در پیش گرفته است ولی باید دید چقدر آنهایی که همیشه و در همه دوره‌ها نگذاشته‌اند حال سینما خوب شود امروز همراه هستند. فقط باز تأکید می‌کنم دیگر وقتی برای انتظار بهبود کشیدن نیست همین الان نیز دیر شده است.»

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد
logo